3. Сили в механіці

Атмосферний тискАтмосферний тиск — тиск, з яким атмосфера Землі діє на земну поверхню і всі тіла, що на ній розташовані.
 Атмосферу Землі утримують гравітаційні сили Землі. Атмосфера Землі простягається на висоту декількох тисяч кілометрів і своєю вагою тисне на земну поверхню і на всі тіла на ній (маса 1 літра повітря приблизно дорівнює 1,29 грама). Чому це не відчувається? Тому що атмосферне повітря тисне на тіла з усіх боків з однаковим тиском.
 Наприклад, нормальний атмосферний тиск на один квадратний метр стола рівнозначний 10−тонній масі, покладеної на стіл. Зі столом нічого не відбувається, тому що атмосферний тиск впливає і на нижню поверхню столу. Тиск компенсує один одного.
Атмосферний тиск вимірюється в міліметрах ртутного стовпа (мм рт. ст.). Нормальним атмосферним тиском вважають тиск, який дорівнює 760 мм рт. ст. 760мм рт. ст. =1013,25гПа. У техніці використовують й інші одиниці, наприклад, атмосфера (атм). 1 атм =760мм рт. ст.
Тиск в автомобільних шинах приблизно дорівнює 2 атм.
 Атмосферний тиск падає з висотою, оскільки він створюється лише шаром атмосфери, що знаходиться вище, і навпаки, у глибоких шахтах збільшується. 


               Дослід Торрічеллі
Спосіб вимірювання атмосферного тиску запропонував у XVII столітті італійський вчений Еванджеліста Торрічеллі, учень Галілея, виконав такий дослід:
Торрічеллі наповнив ртуттю скляну трубку завдовжки близько 1 м, запаяну з одного кінця. Щільно закрив відкритий кінець трубки, перевернув її, опустив у чашку з ртуттю і відкрив кінець трубки. Частина ртуті вилилася в чашку, а частина — залишилася у трубці. Висота стовпа ртуті, що залишилася, дорівнювала приблизно 760 мм. Над ртуттю у трубці утворився безповітряний простір.

Виміряв висоту стовпа ртуті, можна розрахувати її тиск. Він і буде дорівнювати атмосферному тиску.

Атмосферний тиск дорівнює тиску стовпа ртуті у трубці.
pртуті=ρgh=136009.80.76=101293(Па)3 коментарі:

  1. Тиск можна вимірювати і в мм.рт.ст. і в Па. Звідки дитина може знати, яку відповідь Ви хочете ? Я Вам скидала кращі тести на цю тему.

    ВідповістиВидалити
  2. Відповіді
    1. У мене інших тестових завдань немає. Поділіться власними розробками, надіславши їх на gaidavasil@gmail.com

      Видалити