3. Сили в механіці

Невагомість



Закон всесвітнього тяжіння, який сформулював Ньютон, говорить, що всі предмети притягаються один до одного. Чим більшою є маса, тим помітнішою є сила притягання. Завдяки силі тяжіння ми маємо щільну атмосферу, оскільки Земля притягає атоми газів, з яких складається повітря.
Тіло поблизу поверхні Землі перебуває в стані невагомості, якщо на нього діє тільки одна сила — сила тяжіння.
(невагомість в літаку, що падає )
Невагомість — це такий стан тіла, за якого тіло не діє на опору чи  підвіс.
 
В умовах невагомості відбувається багато цікавого.
§  Можна переміщати предмети, які у звичайних умовах важать дуже багато.

§  Космонавти сплять у спеціальних прикріплених до стіни спальних мішках.
§  У космічному кораблі всі предмети закріплені.
§  Сила поверхневого натягу робить із будь-якого об’єму рідини кульку. Рідину не можна налити в чашку, не можна звичайним способом помити руки.

§  Свічка не буде довго горіти, вона швидко погасне. У земних умовах повітря, у якому згорів кисень, піднімається вгору, звільняючи місце для повітря, насиченого киснем. В умовах невагомості кисень довкола свічки вигорає й полум’я поступово згасає.

§  В умовах невагомості можна отримувати хімічні речовини, та матеріали, які не можна отримати на Землі. Перешкодою для експериментів фізиків і хіміків в умовах невагомості є висока вартість доставки вантажів на земну орбіту.
§  На борту космічного корабля були виявлені явища, які важко було б собі представити в земних умовах, наприклад «ефект Джанібекова» — предмет, який обертається, через певні відрізки часу міняє вісь обертання на 1800 .
Вплив невагомості на людину:
§  втрата орієнтації в просторі, крутиться голова, це відбувається через те, що вестибулярний апарат не може швидко пристосуватися до нових умов;
  • організм не може нормально розподілити рідину, може набрякнути обличчя;
  • через відсутність вертикального навантаження на хребет ріст людини зростає від трьох до п’яти сантиметрів;

  • космічний корабель довкола Землі летить дуже швидко, тому Сонце сходить і сідає 16 разів за добу, це може відобразитися на стані організму, який звик до звичайної зміни дня й ночі;
  • оскільки рідина перетворюється в кульки, які повисають у повітрі, умивання проходить шляхом витиранням вологими серветками;

  • сіль і перець рідкі, тому що звичайні приправи розлітаються по космічному кораблю;
  • при тривалому знаходженні в космосі слабшають і можуть атрофуватися м’язи, слабшають кістки, тому космонавти повинні щодня тренуватися, у їхній одяг вшиті спеціальні еластичні стрічки, які змушують космонавтів докладати зусиль при русі.
 

Завдання для самоперевірки
 



Немає коментарів:

Дописати коментар