3. Сили в механіці

МанометриМанометр  — прилад для вимірювання тиску рідини, газу або пари.

   Для вимірювання більшого або меншого атмосферного тиску, використовують манометри (від грец. «манос» — нещільний, «метрео» — вимірюю).
Манометри бувають рідинні та металеві.
Рідинний манометр


Рідинний манометр може вимірювати тиск набагато менший, ніж атмосферний.
 Рідинний манометр складається з двоколійної скляної трубки, в яку наливають якусь рідину. За допомогою гнучкої трубки одне з колін манометра з'єднують із круглою плоскою коробочкою, затягнутою гумовою плівкою. 
 Робота манометра заснована на порівнянні тиску в закритому коліні із зовнішнім тиском у відкритому коліні. Чим глибше занурюють у рідину коробочку, тим більше стає різниця висот стовпів рідини в колінах манометра, тим більший тиск діє на рідину.
Манометри застосовуються у всіх випадках, коли необхідно знати, контролювати і регулювати тиск. Найчастіше манометри застосовують в теплоенергетиці, на хімічних, нафтохімічних підприємствах, підприємствах харчової галузі.


Металевий манометр
За допомогою металевого манометра вимірюють тиск стисненого повітря та інших газів. Основна частина такого манометра — зігнута в дугу металева трубка 1, один кінець якої закритий.

 Інший кінець трубки за допомогою крана 4 сполучається з посудиною, в якій вимірюють тиск.При збільшенні тиску трубка розгинається. Рух її закритого кінця за допомогою важеля 5 і зубчатки 3передається стрілці 2, що рухається близько шкали приладу. При зменшенні тиску, трубка, завдяки своїй пружності, повертається в попереднє положення, а стрілка — до нульової поділки шкали.

За призначенням манометри бувають:

для вимірювання абсолютного тиску, відлік якого ведеться від нуля (абсолютного вакууму);
для вимірювання надлишкового тиску, тобто різниці між абсолютним і атмосферним тиском, коли абсолютний тиск більший від атмосферного;
для вимірювання різниці двох тисків, що відмінні від атмосферного, що мають назву диференціальні манометри;
для вимірювання тиску розріджених газів  — вакуумметри;
        для вимірювання атмосферного тиску  — барометри.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар